رفتن به محتوای اصلی

شما اینجا هستید

نگرانی استاندار قزوین از دفن غیراصولی زباله در سایت محمدآباد


14 دى, 1398 - 08:19 -- فرمانداری بوئین...

نگرانی استاندار قزوین از دفن غیراصولی زباله در سایت محمدآباد

بازدید از سایت پسماند محمدآباد با حضور جمالی پور استاندار قزوین، فرخ زاد معاون عمرانی استاندار، رحمانی فرماندار شهرستان بوئین زهرا و جمعی از مسئولین استانی و شهرستانی

به گزارش روابط عمومی فرمانداری بوئین زهرا،

استاندار قزوین در جریان بازدید از سایت دفن زباله محمدآباد، از تفکیک نشدن زباله و دفن غیراصولی زباله در این سایت، گلایه کرد و گفت: شرایط امروز این سایت، متناسب با استانداردهای موجود دفن زباله نیست و تنها ۶ درصد از زباله های وارد شده به این سایت، تفکیک می شود و باید تصمیم گیری جدی بر سر فعالیت سایت محمدآباد شود.

 وی تأکید کرد: باید سایت دفن زباله محمدآباد تا پایان سال ساماندهی شود و اداره کل محیط زیست استان مسئولیت نظارت بر فعالیت های سایت محمدآباد را دارد و باید با نظارت جدی و مستمر، فعالیت های این سایت به استانداردهای جهانی برسد.

استاندار همچنین محیط زیست را مأمور کرد تا فکری به حال شیرابه زباله ها کنند چرا که نفوذ حتی یک متر شیرابه به داخل خاک، مشکلات زیست محیطی فراوانی را برای استان ایجاد خواهد کرد.

جمالی پور با بیان اینکه سازمان همیاری شهرداری ها به عنوان متولی رسیدگی به سایت محمد آباد تعیین میشود گفت: تمامی مراحل دفن زباله و تبدیل آن به کمپوست، تا پایان سال باید ساماندهی شود و هر چه سریع تر، شیوه نظارت بر جمع آوری زباله‌های بیمارستانی، تدوین شود.

استاندار در پایان تأکید کرد: هر گونه ورود زباله صنعتی به استان قزوین ممنوع است.

صالحی مدیرکل امور شهری استانداری در حاشیه این دیدار، با بیان اینکه سایت ۱۱۹ هکتاری دفن زباله محمدآباد، سال ۹۲ آغاز به کار کرده است، گفت: روزانه ۷۰۰ تن زباله‌های ۲۰ شهر و ۲۵۰ روستا به این سایت منتقل میشود که از سال ۹۷ پسماند صنعتی هیچ استانی برای دفن، به استان قزوین وارد نمی‌شود.

به گفته صالحی، ۶۰۹ تن زباله بیمارستانی هم پس از جمع آوری و بی خطرسازی، در این سایت دفن می‌شود.

دفن غیراصولی و سوزاندن زباله در سایت محمدآباد

رحمانی، فرماندار بویین زهرا نیز در حاشیه بازدید از سایت پسماند محمدآباد، با اشاره به دفن غیراصولی و سوزاندن زباله در این سایت گفت:  اتفاقات صورت گرفته در سایت محمدآباد یک فاجعه زیست محیطی است که دفن غیر اصولی و سوزاندن زباله ها در این سایت از جمله این اتفاقات است. 

ایشان در ادامه به مشکلات بهداشتی و زیست محیطی این سایت اشاره کرده و افزود:  آتش ناشی از مشکلات و عدم رعایت مسائل بهداشتی و زیست محیطی در سایت پسماند محمد آباد گریبان‌گیر مردم‌کل استان قزوین و به خصوص مردم شهرستان بوئین‌زهرا خواهد شد.

عوارض جبران ناپذیری به محیط زیست شهرستان بوئین زهرا و روستا‌های اطراف وارد خواهد شد که در صورت تداوم این موضوع، تمامی بخش‌های استان درگیر مشکلات زیست محیطی خواهند شد