رفتن به محتوای اصلی

شما اینجا هستید

زلزله چیست و چرا از زمین لرزه می ترسیم ؟؟

15 آذر, 1395 - 09:49 -- عابدی

زلزله چیست و چرا از زمین لرزه می ترسیم ؟؟

به نام خالق هستی و آفریننده طبیعت

زلزله چیست و چرا از زمین لرزه می ترسیم ؟؟

به بهانه برگزاری هجدهمین مانور زلزله و ایمنی با موضوع مدرسه ایمن – جامعه ای تاب آور

انسان همواره از زمین لرزه وحشت دارد چرا که در اثرخرابیهایی عظیمی که زمین لرزه ها به وجود می آورد افراد زیادی جان خود را از دست می دهند . زمین لرزه ها اگر شدید باشند بزرگترین سوانح و بلایای طبیعی بوجود آورده و بیشترین خسارات را برجای می گذارند.

سالانه حداقل دو زمین لرزه ی بزرگ و هزاران زمین لرزه ی کوچک در زمین رخ می دهند. و هیچکدام از این زمین لرزه ها قابل پیش بینی نیست مگر در موارد معدودی بتوان زلزله را پیش بینی کرد واز قبل اخطارها و توصیه های لازم را به اطلاع مردم رساند.

  از زمانی که انسان توانایی نوشتن وطراحی کردن را بدست آورد گزارشهایی در مورد وقوع زلزله به ثبت رسیده است.

 

منشا زلزله:

زلزله وقوع حرکات شدید و ناگهانی رفت و برگشتی متناوب در سطح زمین است. در صورت انتقال این جنبش ها به ساختمانها ، مستحدثات زمین بسته به شدت و ضعف ارتعاش امکان بروز خرابی و ایجاد صدمات وجود دارد. عوامل متعدد ایجاد بروز زلزله می گردد فعالیتهای آتشفشانی و فروریختن سقف غارهای زیرزمینی و... از آن جمله اند.

شایان ذکر است رابطه زلزله با گسل رابطه دو سویه و متقابل است . بدین معنی که وجود گسلهای بی شمار در یک منطقه محتملا سبب بروز زلزله می گردد و این زلزله نیز به نوبه ی خود سبب ایجاد گسل جدید میشود در نتیجه تعداد گسیختگی ها و شکستگی ها ی سطح زمین زیادتر شده و بر قابلیت لرزه خیزی منطقه افزوده میشود .

  زلزله ها که درواقع تخلیه ی انرژی پتانسیل انباشته درپوسته ی زمین هستند و دراثرحرکت توده های سنگ و برخورد آنها ارتعاشاتی ایجاد می کنند که به شکل موج های زلزله تا مناطق دوردست گسترده می شوند.

  باید توجه داشت اولین گسیختگی در داخل زمین نیز الزاما بیشترین انرژی را رها نمی سازد بلکه شکست های بعدی ودر مواردی انباشت گسیختگی هااست که منتنج به آزاد سازی نهایی انرژی می شود.

  از این روست که در مواردی دستگاه های اندازه گیری نمی توانند مبدا زلزله را به دقت تعیین کنند گاهی اوقات پیش از وقوع زلزله اصلی یکسره زلزله های کوچک از مدت ها قبل در منطقه روی می دهند که انها را پیش لرزه می گویند.

زلزلهای خفیفی که غالبا بعد از لرزش اصلی صورت می گیرندپس لرزه موسوم اند. پس لرزه ها می توانند حتی تا سالهای بعد از وقوع زلزله اصلی ادامه داشته باشند.

معیارهای حفاظتی در برابر زلزله :

ایمن سازی دکوراسیون و لوازم خانگی و لوازم داخلی منزل :

در صورتیکه منزل شما در برابر زلزله دوام بیاورد ، ممکن است لوازم و دکوراسیون منزل موجب صدمه به اعضای خانواده شما گردد . پس ایمن سازی در داخل منزل را به همان اندازه ساخت جدی بگیرند .

و از آنجا که ممکن است نیروهای امدادرسان تا 72 ساعت پس از وقوع زلزله نتوانند کمک های اولیه را ارائه دهند؛ جراحاتی که در صورت پایدار بودن لوازم خانه هرگز بوجود نمی آیند . جراحتهای سطحی و کم اهمیت ، می توانند آسیبهای جبران ناپذیری را بدنبال داشته باشد .

در همین راستا تعدادی از نکات مهم و دارای الویت که باید مد نظر قرار بگیرند به قرار ذیل است :

1. تمام تابلوها را به دیوار مهار کنید و از نصب تابلو بالای مکان خواب خود و فرزندانتان خودداری کنید .

2. کتابخانه ، کمد لباس ، ساعت دیواری ، کامپیوتر و هر چیزی را که سقوط آن موجب صدمه زدن به کودکانتان می گردد مهار کنید و از مکان خواب آنان دور کنید .

3. تختخواب را در کنار پنجره ها خصوصاً پنجره های بدون پرده های کلفت قرار ندهید .سعی کنید به  وسیله چسباندن ضربدری نوار چسب پهن شفاف از خطر پراکنده شدن شیشه ها در سطح خانه پیشگیری کنید ؛ زیرا شیشه های شکسته شده می تواند صدمات جبران ناپذیری را هنگام خروج سریع از منزل به شما و خانواده تان وارد کند ( در حالیکه ممکن است برق رفته و همه جا تاریک باشد ) ؛ فراموش نکنید که بسیاری از مشکلات زلزله با پایان یافتن حرکت زمین , تازه آغاز می گردد .

4. راهروها و راه های خروجی را به دقت بررسی کنید و وسایلی را که در زمان وقوع زلزله راه ها را مسدود می کند به جای دیگری منتقل کنید ( مثل میز آرایش خانم ها و ... ) .

5. نحوه قطع جریان های اصلی آب ، برق ، شوفاژ و گاز را به اعضای خانواده آموزش دهید تا در صورت عدم حضور شما هم بتوانند اقدامات لازم را انجام دهند .

6. پس از پایان زلزله بلافاصله شیرهای اصلی گاز را قطع کرده از اعمالی که ممکن است موجب آتش سوزی گردد,پرهیزکنید . جرقه می تواند خطر ساز باشد ؛ روشن کردن چراغ اطاق یا روشن کردن یک کبریت برای روشنایی می تواند خساراتی جدی و جبران ناپذیر در پی داشته باشد ؛ در صورت وقوع آتش سوزی و روبرو شدن با آن , فراموش نکنید که همان اندازه که آتش می تواند خطرناک باشد ، دودهای سمی متصاعد شده بر اثر سوختن مواد مصنوعی می تواند موجب خفگی و مرگ گردد . در این موارد تا می توانید در سطوح پایین تر زمین و یا به صورت سینه خیز حرکت کنید تا کمتر مواد سمی را استنشاق نمایند.

7. اگر در منزل آبگرمکن دارید حتماً آنرا به دیوار مهار کنید ، سوختگی کمتر از آوار ماندن نیست !

8. فضاهای باز و سبز (پارکها ) اطراف منزل خود را شناسایی کنید . نزدیکترین فضای باز شما محلی است که شما در زمان زلزله می توانید به آنجا بروید و از آسیب پس لرزه ها در امان باشید .

9. مکانی را انتخاب کنید که همه اعضای خانواده , بعد از وقوع زمین لرزه در آنجا جمع شوند . البته هماهنگی ها با ید در قبل از وقوع زمین لرزه به عمل آمده باشد تا حضور ذهن کافی داشته باشید .

10. نقاط امن محل کار و سکو نت خود را در روی نقشه ای مشخص کرده و آن را در اختیار نزدیکانی که در شهرهای اطراف زندگی می کنند, خصوصاً معتمدین محله تان , قرار دهید .

11. نزدیک ترین محل های امدادرسانی مانند پایگاههای پشتیبانی ستاد مدیریت بحران ,جمعیت هلال احمر , اورژانس , راهداری , درمانگاهها , آتش نشانی و قرارگاههای نیروی انتظامی را که در هنگام حادثه می توانند به شما کمک کنند , شناسایی کنید .

12. از یک مهندس طراح ساختمان جهت بررسی ساختمان محل سکو نتتان دعوت بعمل آورده , درباره راههای مراقبت از خانه با او مشورت کنید.

ادامه دارد ...